Kanał youtube

czwartek, 11 listopada 2021

126 motywów szydełkowych Melody Griffiths - recenzja książki

Dziś chciałabym Was zaprosić na recenzję książki, która wpadła w moje łapki. Książka jest od WYDAWNICTWA RM cena okładkowa 34,99 zł. Jak już wcześniej wspomniałam w poście na Facebooku (tu przypomnienie) z książkami na chwilę obecną mi nie po drodze. Dlatego ucieszyłam się na tą pozycję w swojej biblioteczce rękodzielnika (bo w końcu, takich książek się nie czyta w całości). Dodam, że ta pozycja sprawdzi się doskonale jako prezent dla osoby, która dopiero stawia swoje pierwsze kroki w szydełkowaniu, jak i dla osób, które jak ja, mają już "swoje zdanie" w szydełkowaniu. 
 

Jesteście ciekawi co znajdziemy w środku? Ja jestem zachwycona (aczkolwiek są dwa małe minusy, ale o tym na samym końcu), bo pamiętam, że wydanie I tejże książki nie porwało mego serca, jak to obecne, już IV. Nie chodzi o to, że tamto było gorsze, czy źle wydane. Po prostu po tylu latach autorka książki postanowiła wzbogacić o ciekawe elementy swoją książkę. Ale do rzeczy, bo się rozpisałam, a nawet nie dotarłam do spisu treści. 

Spis treści jest bardzo intuicyjny i podzielony na dwa działy MOTYWY (M) i TECHNIKI (T). Najlepsze w tej książce według mnie są motywy, bo tam znajdziemy masę prostych oraz skomplikowanych wzorów. Coś dla laików i matematycznych freaków (oj jest tam kilka takich smaczków, aż oczy mi się zaświeciły). Coś dla przyszłych mam lub osób, którym w rodzinie pojawi się dzidziuś. Znajdziemy pomysły, które śmiało można wykorzystać jako aplikacje na ubrania, by je ozdobić lub zreperować, a wszystko z obecnym nurtem zero waste. 

(M) Podrozdział KWIATY - myślę, że ta pozycja przypadnie wszystkim fanom ogrodnictwa, bo znajdziemy tutaj ponad 20 różnych schematów oraz grafik kwiatów. Od prostych drobnych kwiatków, tj, fiołek, prymulka, czy też jaskier, po bardziej skomplikowane jak: irlandzka róża albo wiktoriański aster. Dla fanów kwadratu babuni nie mogło zabraknąć przecież wbudowanych w nie form, także każdy coś tu znajdzie dla siebie. Są też: mak (mnie on zachwycił), narcyz, bratek oraz wiele, wiele innych bardziej złożonych kwiatów.

(M) Podrozdział AŻURY - jeśli szydełkujecie już na tyle dobrze, że macie ochotę podjąć wyzwanie i zrobić sobie kamizelkę, czy też top, a o swetrze już nie wspominam, to zapraszam Was po garść prostych ażurów, z których wyczarujecie wspomniane rzeczy. Ale, jeśli nie jesteś jeszcze na tyle mocny, to znajdziesz tu inspirację na świąteczne gwiazdki. A dla osób uwielbiających szydełkowe podkładki pod kubeczki/szklaneczki znajdziecie coś w kształcie koła, kwadratu, czy też kwiatowego medalionu. Ten podrozdział daje wiele możliwości, a przy użyciu wyobraźni można stworzyć całkiem sporo ciekawych projektów po zwykłe podkładki pod kubki czy też fikuśne topy na lato :)

(M) Podrozdział KSZTAŁTY - lubicie krzyżówki? Zagadki matematyczne? Macie trochę czasu? To ten podrozdział jest dla Was. Śmiało mogę powiedzieć, że tu potrzebujemy skupienia i nieco zaciętości bo  bycie matematycznych freakiem do końca może nam nie wystarczyć, trzeba mieć również anielską cierpliwość. Musimy pobudzić swoje szare komórki, aby wykonać przeplatankę z czterech kół w kwadracie (niestety tutaj nie ma schematu graficznego, musimy pracować z opisem), a jeśli to już macie za sobą to węzeł celtycki to będzie pikuś. Jest jeszcze kilka takich pięknych smaczków, ale nie bójcie się są i też proste kształty jak: koniczynka, liść ostrokrzewu albo spiralna muszla.

(M) Podrozdział OBRAZKI - wspomniałam, że osoby które spodziewają się narodzin dziecka w rodzinie, czy też same chcą coś dla niego zrobić, to znajdą w tej książce coś dla siebie. Ten podrozdział, to spora dawka inspiracji na stworzenie kocyka z obrazków: z motylem, owieczką, tygrysem, lwem, świnką czy przekozacką krówką, która UWAGA, UWAGA ma nawet wymiona (mój hit). Jak dodam, że te fragmenty mogą zrobić różne osoby i połączyć je w 1 kocyk, to śmiało mogę stwierdzić, że taki projekt to będzie wyjątkowy prezent dla nowego obywatela. Oczywiście obrazków jest dużo więcej. Ponadto znajdziemy tutaj pomysły na stworzenie swoich makatek, które zdobywają coraz więcej uznania przy ozdabianiu pokoi.

 

(M) Podrozdział MOTYWY GEOMETRYCZNE - warto do niego zaglądnąć gdy potrzebujemy wykonać coś na bazie koła, kwadratu, trójkąta, sześciokąta czy też ośmiokąta, a nawet znajdziemy i owal. Brawo dla autorki, która wskazała również jak można bawić się kształtem i kolorem zarazem. 

 
(T) Podrozdział METODY PRACY - coś od czego osoba wkraczająca w świat szydełka powinna zacząć książkę. Nie bez przyczyny wspomniałam, że takie książki o szydełkowaniu są genialne, można zacząć czytać od końca (jako osoba początkująca) lub przejść do początku, czy też środka jeśli wiemy czego szukamy i chcemy zrobić - nigdy nie tracimy wątku jak w normalnych powieściach. Dla Świeżaków wspomniano od czego zacząć, jakie narzędzia pracy są potrzebne i jak odczytać schemat graficzny.

(T) Podrozdział SPLOTY - małe kompendium wiedzy i ściągawka, jak wygląda dany splot wykonany na szydełku począwszy od oczka łańcuszka, a skończywszy na prażonej kukurydzy (popcorn) czy też pęczku wypukłym. To taka podstawa od której nasze szydełkowanie się zaczyna.

Niestety, albo stety dotarliśmy już do samego końca naszej książki. Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie podrozdziały pobudziły Waszą wyobraźnię i być może sprawicie sobie, lub bliskiej osobie prezent pod choinkę właśnie w postaci tejże książki.
Aha, nie żebym zapomniała, ale muszę Wam napisać o tych dwóch minusach, bo nie byłabym sobą. Gdybym to ja była osobą początkującą, to ciężko byłoby mi się połapać w schematach graficznych bo są: wyłącznie czarno-białe i niestety nie ma numeracji rzędów. W książce, czasem jest tylko sam opis danego motywu, ale na szczęście są to nieliczne przypadki. Jest to oczywiście moje zdanie i mogę podać rozwiązanie, które w tym przypadku jest proste i rozwiązuje kłopot. Książka jest wydana na zwykłym papierze, po którym możemy pisać ołówkiem czy kolorować kredkami ołówkowymi. Jak sami wiecie, to wszystko można potem wyczyścić za pomocą gumki. Także śmiało można po niej pisać bez uszczerbku, bo cały proces można odwrócić do stanu pierwotnego.

Podsumowując książkę oceniam bardzo dobrze, mimo tych 2 małych minusów (które można wyeliminować). 126 motywów szydełkowych zawiera w sobie wiele ciekawych propozycji o których wspomniałam, a w połączeniu z naszą wyobraźnią można stworzyć bardzo wiele interesujących projektów, jak np.: koce, aplikacje, biżuterię, czy też swetry, szale. Myślę, że ta książka to taki must have biblioteczki rękodzielnika i nie jest istotne czy dzierga on serwetki czy robi maskotki. Każdy coś tu znajdzie dla siebie. 

4 komentarze:

  1. Świetna recenzja! Zachecilaś mnie,szczególnie tymi kwiatami ��

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kwiatki są tam mega 💖 bardzo polecam bo można wyczarować dużo rzeczy dzięki tej książce i swojej wyobraźni 💚

      Usuń
  2. Z ciekawością przeczytałam tę recenzję i przyznam, że zainteresowałaś mnie tą pozycją. Chociaż nie jestem fanką podkładek, to wyobraziłam sobie podkładki z motywem matematycznym...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak te matematyczne zagadki są najlepsze. Rozrywka na długie jesienne wieczory ♥️

      Usuń