sobota, 2 kwietnia 2016

Przydatne wskazówki w amigurumi czyli początki nie muszą być trudne:)

Cześć i czołem:)

Dzisiaj chcę Wam przedstawić kilka filmików i angielskich skrótów, z którymi spotkasz się nie raz w tworzeniu zabawek na szydełku zwanych amigurumi:) 

Jednym słowem jak zacząć i nie popełniać błędów na starcie, które ja popełniałam. Tak tak, pokażę Wam swoje "wtopy" ale człowiek mądrzeje z wiekiem i coś w tym jest:)
Zaczniemy od skrótów, a skończymy na zszywaniu elementów:)

Od czego zaczynamy nasze amigurumi? Oczywiście od MR - czyli Magic Ring - magicznego kółka. Nie ukrywam faktu, że jest to moja ulubiona metoda zaczynania jakiejkolwiek zabawki, chociaż można i inaczej:)
Z reguły zaczynamy od MR i wrabiamy 4,6 lub 8 płs. Ja w większości przypadków robię 6 zależy to oczywiście od tego jaką część ciała robiony albo inny element. Zdarzają się też nieparzyste liczby płs w MR:)
Jak zrobić Magiczne kółko wersja dla praworęcznych oraz dla leworęcznych 
Filmiki mimo, że po angielsku to osoby, które nie znają świetnie angielskiego załapią szybko z filmiku a przy okazji nauczą się obycia z angielskimi słowami w amigurumi:)

Wydaje mi się, że opisywać nie muszę jak zrobić 2 płs w płs poprzedniego rzędu:) jednakże pamiętać należy, że zwiększenie to skrót increase.
wprawne oko zobaczy nawet poprzetykane nitki między półsłupkami

Warto jednak nauczyć się zwężać swoje robótki amigurumi, aby nie było dziur i potem, żeby nie było kombinowania co by tu zrobić z tymi dziurami. Toteż dochodzimy do skrótu dec czyli decrease czyli zmniejszenie ilości oczek wersja dla praworęcznych oraz wersja dla leworęcznych.
  
Jak zakańczać i zszywać dziurę:) aby nie było "cycka", który potem gdzieś próbujemy zaszyć ciągnąć nitkę przez niego albo dając jakąś małą łatkę;) Wersja dla praworęcznychleworęcznych 
tzw. cycek
I czas najwyższy jak to wszystko pozszywać jak już naprodukowaliśmy odpowiednie części. Ja swoje elementy zszywam na sam koniec bo lubię wszystko poprzypinać szpilkami i ewentualnie jeszcze coś poprawić. Są osoby, które łączą elementy od razu w miarę ich powstawania:) Jak kto woli każdy wypracuje swój system:) A tutaj filmiki dla praworęcznychleworęcznych 

Dla bardziej wtajemniczonych mówię, że są przednie i tylne oczka czyli BLO (back loop only) i FLO (front loop only). Tak tak ja też byłam zdziwiona jak można robić przednie i tylne oczka, a no można i tutaj zaczyna się cała zabawa z amigurumi:) Jeśli ktoś na bieżąco obserwuje mój blog i korzysta z przetłumaczonych wzorów to wie, że przy Minionkach i przy jamniku potrzebne były takie oczka:) Jak zawsze wersja dla praworęcznychleworęcznych 


O tym jak zmieniać kolory:) Tak kiedyś się tego bałam sama nie wiem czemu, czasem braknie włóczki i co? Można zdać się na wyobraźnie i działać w końcu to kolory nadają czasem charakteru naszej robótce:)
Wersja dla praworęcznychleworęcznych 

Jest jeszcze wiele innych trików ale może to przy innej okazji a może i ten post zainspiruje Was do poszukiwań kolejnych wskazówek jak perfekcyjnie wykonywać swoje amigurumi:)

PS. Przypominam, że przy robieniu maskotek amigurumi nie łączymy ostatniego rzędu oczkiem ścisłym i kolejnego nie zaczynamy oczkiem łańcuszka. Robimy całą robótkę po spirali stąd też ja używam do zaznaczenia pierwszego płs w kolejnym rzędzie spinacza:) Nitek nie polecam w szczególności grubych.
Również zaznaczam, że ten post nie miał na celu reklamowania jednej i tej samej Pani, która przedstawia filmiki uważam jedynie, że jest to w miarę dobrze przedstawione i wytłumaczone dla osób prawo i leworęcznych. 
tego należy unikać!!!

 PS. Mam nadzieję, że niektórym osobom tajemnice powstawania amigurumi zostały nieco rozjaśnione i nie będzie to przygoda na chwilę, ale na dłuższy czas:)


1 komentarz:

  1. Jesteś cudowna, dziękuję Ci za cudowną pracę i zbawienne wskazówki dla początkujących jak ja:)

    OdpowiedzUsuń