środa, 5 października 2016

Amigurumi ramka na zdjęcie - cz. 1 kursu

Nareszcie jestem i mogę się z Wami podzielić kursem i całą swoją wiedzą jaką zdobyłam na temat stworzenia amigurumi ramki na zdjęcia:) Mam nadzieję, że wybaczycie mi przestój w dodawaniu postów na blogu, ale brak czasu zrobił swoje:) Ale co tam. Do dzieła:)

Po wykonaniu ramki można wymieniać zdjęcia do woli. Jest to dzieło, którym będzie można cieszyć się wiele lat wymieniając jedynie zdjęcia:)

Zaczęło się od zobaczenia na pewnej rosyjskiej stronie (dla ciekawskich) tych cudnych ramek, po prostu odpłynęłam na maksa...i stwierdziłam, że ja też muszę taką mieć:) I zaczęłam wcielać plan w życie.

Akurat ramki posiadałam z wesela a Was odsyłam do Szwedzkiego Niebieskiego sklepu tam znajdziecie je aż za 4 zł:) Wiem wiem nie majątek:) Autorka swoje sprzedaje za 17,20 Euro. Czy to dużo czy mało sami się przekonacie. Ja Wam przedstawię krok po kroku ze zdjęciami jak to zrobić.

Z racji tego, że trochę pracy mnie to kosztowało postanowiłam rozpisać kurs na 2 części, ale do rzeczy. Dziś zrobimy podstawę i całą ramkę włącznie z tyłem. A przy okazji dowiesz się jak z jednej nitki zrobić 3 jednocześnie przy użyciu jednego motka:) 

Do dzieła:)
Potrzebujesz:
włóczka u mnie YarnArt Jeans różne kolory wybór należy do Ciebie, 4 znaczniki/spinacze, szydełka w rozmiarze 3,5mm, 3mm, 2,5mm. Jeśli się dziwisz że aż tyle szydełek to się dowiesz wszystkiego po drodze:) I zapomniałam szczotkę do nubuka bądź do czesania psa. Coś co pozwoli nadać czochratość naszej ramce:) Żyłka jubilerska bądź cienka nić w odpowiednim kolorze:)

Legenda:
V - 2 płs w 1 płs poprzedniego rzędu
I - 1 płs w 1 płs poprzedniego rzędu
^ - 1 płs w 2 płs poprzedniego rzędu
o - oczko łańcuszka
os- oczko ścisłe (zamykające)

PODSTAWKA - szydełko 3,5mm oraz potrójna nitka YarnArt Jeans.
Jak zrobić potrójną nitkę nie przewlekając 3 motków, a używając tylko 1 zapraszam Cię do zapoznania się z filmikiem pod tym linkiem
Opanowane? Prawda, że fajne? Ten zabieg ma na celu tylko jedno. Nie cackać się i nie dłubać półsłupków przy podstawce. Jeśli można sobie ułatwić życie to czemu tego nie robić:)

Rząd 1 - MR 6 płs
Rząd 2 - 12 płs - (V) x 6
Rząd 3 - 18 płs - (IV) x 6
Rząd 4 - 24 płs - (IIV) x 6
Rząd 5 - 30 płs - I,V, (IIIV) x 5, II
Rząd 6 - 36 płs - (IIIIV) x 6
Rząd 7 - 42 płs - II,V, (IIIIIV) x 5, III
Rząd 8 - 48 płs - (IIIIIIV) x 6
Rząd 9 - 54 płs - III, V, (IIIIIIIV) x 5, IIII
Rząd 10-11 - 54 płs
Rząd 12 - 41 płs - (II^) x 13, II
Rząd 13 - 41 płs
Rząd 14 - 31 płs - (II^) x 10, I <-- na tym etapie zacznij powoli wypychać
Rząd 15 - 24 płs - (II^) x 7, III
Rząd 16 - 24 płs
Rząd 17 - 18 płs - (II^) x 6
Rząd 18 - 18 płs i 2 os, i utnij nitkę nie musisz zostawiać długiej bo nie będziemy nic przyszywać.
Wstępne przygotowania do stworzenia ramki:)
Wykonujemy podstawę:) I moje luźne notatki:)
Zwiększamy koło pod wymiar:)
Wstępna przymiarka czy aby na pewno 54 płs są idealne:)
Kombinowanie ze zmniejszaniem:)
Wypychanie:)
Lekko wypchałam boczki by było okrąglutko:)
Podstawka jak widać gotowa. Czas aby użyć szczotki i "wyczesać" naszą robótkę. To doda przytulności i autentyczności naszej amigurumowej ramce:) W końcu psy mają sierść. A również pozwoli ukryć nam niedoskonałości jakie mogły powstać przy zmniejszaniu robótki:) Także jak jesteś osobą początkującą nie martw się wszystko można zatuszować:)
Tak powinna wyglądać obrobiona podstawka:)


Ja użyłam takiej szczotki:)
Widać różnicę po prawej stronie po czesaniu
po lewej przed czesaniem
A tak prezentuje się już po wyczesaniu:)

Okej mamy to? To świetnie bo teraz czas na czystą matematykę:) A na poważnie bierzemy się za tył ramki, gdyż to nie jest jeszcze takie trudne:)

TYŁ RAMKI - nitka pojedyncza szydełko 3mm
Tutaj zobrazuję to za pomocą zdjęć mam nadzieję, że będzie wszystko zrozumiałe:) Pokażę etapy też na zdjęciach aby było prościej:) Tył ramki, czyli ten prostokąt, który chcemy uzyskać ja robiłam dookoła bez oczek zamykających:)
Na początek wykonaj 10 oczek łańcuszka.
 Następnie zacznij oczkiem łańcuszka a potem a każde oczko zrób płs, a w skrajne oczka (początek i koniec) wykonaj 5 płs, a na końcu 4 bo to 1 oczko łańcuszka co rząd rozpoczynał traktuj jako płs.
Następnie znów robisz półsłupki i teraz uważaj bo dochodzisz do końca i  musisz w 2 półsłupek (tam gdzie było ich 5) zrobić 3 płs, potem płs i znów 3 płs (w 4 półsłupek z 5, które zrobiłeś). W te miejsca, gdzie wykonałeś 3 płs zaznacz sobie znacznikami/spinaczaki środkowe płs (to będą nasze rogi robótki). Mam nadzieję, że jakoś się zrozumiemy:)

Tutaj analogiczna sytuacja, wykonujesz półsłupki do kolejnego końca robótki i powtarzasz to samo, co zrobiłeś wyżej:)

I tak to powinno wyglądać. Początek naszego prostokąta ma zaokrąglone rogi, ale wraz z przybywaniem kolejnych rzędów uzyskamy piękny prostokąt co widać na kolejnych zdjęciach.
W każdy róg który składa się z 3 półsłupków robimy potem w kolejnym rzędzie też 3 półsłupki (półsłupki te należy wykonać w 2 płs z rogu w poprzednim rzędzie <--- prościej ujmując tam gdzie wbity spinacz robisz 3 płs i zaznaczasz znów środek spinaczem)

Wraz z przybywaniem naszej robótki znaczniki/spinacze nie będą już potrzebne, gdyż widać bardzo dobrze gdzie należy wykonać po 3 płs.

 Tutaj jak widać ilość rzędów jest niezadowalająca. Ja wykonałam ich 17, aby zakryć tył bez zbytniego naciągania.
 Tak prezentuje się tylna część ramki z przodu.
 A tutaj tylna część ramki z tyłu:)
Ufff to jeszcze nie koniec zostaje nam wykonać obramowanie z przodu. Nie załamuj się idzie nam całkiem dobrze. Jeśli coś jest niezrozumiałe, pisz, pytaj damy radę:)

PRZÓD RAMKI - pojedyncza nitka szydełko 2,5mm
Dobra tutaj nie będzie zmiłuj:) Też potrzebne będą aż 4 znaczniki/spinacze. Zaznaczam, że każdy rząd kończyłam oczkiem ścisłym, a następny rozpoczynałam oczkiem łańcuszka.
Zrób dokładnie 120 oczek łańcuszka i zamknij je oczkiem ścisłym. Kolejny rząd zaczynasz oczkiem łańcuszka i teraz po zrobieniu kolejno 24 płs, musisz zrobić 3 płs (w 25 oczko łańcuszka), następnie robisz kolejno 34 płs i znów musisz zrobić 3 płs (w 60 oczko łańcuszka), znów robisz kolejno 24 płs i 3 płs (w 85 oczko łańcuszka) i ostatni bok to znów kolejno 34 płs i 3 płs (w 120 oczko łańcuszka). Rząd zamykasz oczkiem ścisłym i zaczynasz kolejny oczkiem łańcuszka. Tak gdzie 3 płs zaznacz znowu środki spinaczami i tam rób po 3 płs wykonując kolejne rzędy. Rzędów zrobionych półsłupkami powinno być 5:)

Nie panikuj jeśli skręcają Ci się te boki:) Podczas zszywania będzie wszystko idealnie do siebie pasowało:) Serio wiem co mówię, ale pod warunkiem, że zastosujesz się do tego jak powiem Ci, żeby to zszyć, aby wyglądało elegancko a nie jak jakieś znoszone majty. Tak znoszone majty sama uzyskałam taki efekt, gdyż było to nie przemyślane z mojej strony jak to zszyć. Człowiek uczy się na błędach aby mógł Wam zaoszczędzić kłopotu:)

No dobra mamy to:) Wreszcie nareszcie totalnie baza wyjściowa do każdego modelu kotka, pieska czy innych postaci będzie gotowa pod warunkiem, że zszyjesz to jak Ci zaprezentuję:)
Ramka jeśli chodzi o boki jest rozbieralna z 2 części. Śmiało rozłóż ją na czynniki pierwsze i uzbrój się w cierpliwość podczas zszywania. Należy zrobić to w taki sposób aby nie przeszywać dookoła tylko tył z krawędziami naszej robótki.

Swoje zszywanie wykonałam żyłką jubilerską 0,3mm ale śmiało można to zrobić cienką nitką w odpowiednim kolorze. Jak widać na zdjęciu poniżej przyszywanie należy wykonywać następująco. Przód ramki do przodu ramki. Działamy tylko na rzędzie z oczek łańcuszka. Zawsze angażujemy 2 oczka w 1 się wbijamy igłą od tyłu przeciągamy nitkę/żyłkę (zdj. 1 poniżej)  i wracamy z powrotem ale już w drugie oczko łańcuszka (zdj. 2 poniżej).
zdjęcie 1
Następnie igłą przemieszczamy się do dolnej krawędzi naszej robótki i tak wykonujemy te same kroki co wyżej.

Tak to wygląda z tyłu powinniśmy uzyskać pionowe przeszycia, które trzymają naszą robótkę. 
Ja nie przyszywałam rogów gdyż i tak zszyjemy je z tyłem (prostokątem)
Jeśli chodzi o tylną część czyli nasz prostokąt, który tak męczyliśmy przyszywamy tylko jego górną krawędź w miejsce gdzie wkłada się zdjęcie do tylnej części ramki.


Pozostało nam złączenie tych 2 części ramki i zszycie ich już nitką w kolorze. Nie przyszywałam podstawki z ramką aby móc potem ją rozmontować przy przemieszczaniu się z nią. Tak wygląda przód.
 Tak wygląda tył.
 Tak wygląda bok.

 A tak cała ramka.
PS. Mam nadzieję, że trud jaki włożyłam w rozkminienie powstawania ramki i tworzenia jej od podstaw dla Was się opłaci. Do znoszonych majtek wrócimy w następnej części kursu i wykonamy pozostałe części:) Dziękuję za skorzystanie i pozostawione lajki na moim profilu SZYDŁAKI CUDAKI a także za pozostawione komentarze na blogu:)

10 komentarzy:

 1. Nie wiem czy bardziej Cię kocham �� czy nienawidzę ;)
  Mam całą masę rzeczy do zrobienia, które już są rozpoczęte bądź czekają na początek a teraz doszedł kolejny must have :)
  No i tak zupełnie na poważnie wielkie dzięki za trud jaki włożyłaś w rozpracowanie wzoru i co więcej, że się nim z nami podzieliłaś :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można mnie nienawidzieć kochając:) też mam projekty, które leżą i czekają na lepszą chwilę:) mam torbę która czeka 4 lata na zrobienie rączki:) i tak leży:) dziękuję za bardzo miłe słowa:)

   Usuń
 2. Fantastyczna rzecz! Na coś takiego bym nie wpadła. Dzięki :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Proszę o podpowiedż gdzie mogę kupić takie ramki pozdrawiam i dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szwedzki niebieski sklep to Ikea. Na internecie też są jako stojaki do nr na stół na wesele...

   Usuń
 4. Witam.Przestudiowałam całe wykonanie.Chciałabym zrobić,ale troszkę się boję ,że sobie nie poradzę.No,i chciałabym zrobić nóżki i uszka,ale nie wiem jak a Ty nie pokazałaś tutaj.Może byś mi podpowiedziała.Proszę.Chcę zrobić dla wnusia na dwa latka teraz w styczniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawa już wyjaśniona na fb. W razie innych problemów proszę pisać na fb to pomogę :-)

   Usuń