piątek, 4 sierpnia 2017

Szydełkowe małe buciki dla dziecka - Little crochet booties for baby:)

Witam Was:)
Idę jak burza z postami haha. No dobra taki żart przy piątkowym popołudniu:) Postanowiłam wykonać małe szydełkowe buciki i jak się okazało wcale to nie jest takie trudne. 
Zawsze od początku mojej drogi z szydełkowaniem chciałam wykonać tak małe buciki i w końcu się przemogłam i postanowiłam to uwiecznić na blogu. 
Mam nadzieję, że wszystko będzie jasne i klarowne, a przy okazji nauczymy się czegoś nowego:) Z góry dziękuję za pozostawione komentarze, polubienie mojej strony na FB SZYDŁAKI CUDAKI (pisanie posta też zajmuje sporo czasu, a robienie zdjęć z każdego etapu też spowalnia robótkę i miło mi jak po prostu docenicie trud w jaki to wkładam dzieląc się z Wami swoją pasją oraz wskazówkami w drodze do bycia lepszym w szydełkowaniu).

No dobra koniec tej próżności - czas zabrać się do roboty, bo i post będzie wyjątkowo długi, ale musi być wszystko jasne:)

Na wstępie dodam buciki mają długość 8 cm. Wykonane szydełkiem 3,5mm z włóczki YarnArt Jeans:) Jeśli ktoś chce większe buciki to albo zwiększa długość podeszwy (z 10 oczek łańcuszka do 12) albo bierze większe szydełko lub grubszą włóczkę:) Interpretację pozostawiam Wam, jak to zrobić aby było dłuższe bądź większe. 
Przedstawiony przykład szydełkowych bucików misiów jest tylko moją luźną interpretacją, możecie zrobić inne zwierzątka jak myszki, słonie, świnki i co Wam wyobraźnia do głowy podpowie.
Buciki idealnie sprawdzą się na wręczenie mężowi/narzeczonemu/chłopakowi o informacji, że zostanie tatą (podobny post z breloczkiem nóżkami o tutaj). Będą też bardzo miłym prezentem dla nowo upieczonych rodziców, albo i na sesje zdjęciowe też się nadadzą. Jeśli masz koleżankę/znajomą czy też dobrą psiapsiółkę to też można śmiało wykonać takie małe bamboszki z okazji baby shower:)

Czas start:)
Potrzebujesz:
1. Włóczki - u mnie YarnArt Jeans akurat wykorzystałam ostatecznie dwa kolory
2. Szydełko - rozmiar 3,5mm
3. Nożyczki
4. Znacznik
5. Entuzjazm i nieco cierpliwości (na koniec dzięki temu będziesz zadowolony/a z efektu)

Rząd 1 zaczynamy od wykonania 10 oczek łańcuszka (swoją robótkę zaczynam jak na MR)

Rząd 2 Zrób oczko łańcuszka. W drugie oczko łańcuszka od szydełka wykonaj 2 półsłupki nawijane (jak zrobić o tutaj). Następnie w 7 oczek łańcuszka zrób po 1 półsłupku nawijanym. W ostatnim oczku łańcuszka zrób 5 półsłupków nawijanych (zaciągnij nasz MR) i kolejno znów 7 półsłupków nawijanych i w ostatnie oczko łańcuszka (w te które zrobiłeś na początku 2 płs nawijane) zrób 3 półsłupki nawijane i zamknij rząd oczkiem ścisłym. Powinieneś otrzymać takie coś. Łącznie 24 płs nawijane.Rząd 3 Zrób oczko łańcuszka. Wykonaj kolejno 2płs nawijane (w 1 płs nawijany z poprzedniego rzędu), potem znów 2 płs nawijane (w 2 płs nawijany z poprzedniego rzędu) potem 7 półsłupków nawijanych analogicznie jak w rzędzie 2. Następnie tam gdzie masz w rzędzie poprzednim 5 płs nawijanych wykonaj po 2 płs nawijane dla każdego (czyli 5 razy 2 płs nawijane). Potem 7 płs nawijanych w 7 z poprzedniego rzędu i zostaje nam zrobić po 2 płs nawijane w każdym płs nawijanym z poprzedniego rzędu. Zakończ rząd oczkiem ścisłym. Łącznie 34 płs nawijane.
Rząd 4 Zrób oczko łańcuszka. Wykonaj kolejno 2 płs nawijane. Potem 1 płs nawijany. I powtórz jeszcze raz to samo czyli [(2płs nawijane, 1 płs nawijany) x 2]. Następnie kolejno 7 płs nawijanych w 7 z poprzedniego rzędu. Potem [(2płs nawijane, 1 płs nawijany) x 5]. Następnie 7 płs nawijanych w 7 z poprzedniego rzędu i na koniec [(2płs nawijane, 1 płs nawijany) x 3]. Zakończ oczkiem ścisłym. Łącznie 44 płs nawijane.

schowaj początkową nitkę i utnij

Jesteś jeszcze ze mną? Mam nadzieję, że tak i nie było źle. Zasada jest taka, na zakrętach powiększamy ilość płs nawijanych a po bokach bez zmian:)

A teraz czas na robienie już bucika skoro podeszwa już jest.

Rząd 5 Wykonaj oczko łańcuszka. A następnie wykonaj 44 półsłupki nawijane, dziergane od tyłu i zakończ oczkiem ścisłym. Brzmi groźnie co? Wrzucam link do filmiku aby było jaśniej jak to zrobić. To nie jest trudne, a przydatne i nie trzeba ciąć nitki a ładnie oddzieli nam podeszwę od buta:) FILMIK jak zrobić płs nawijany, dziergany od tyłu


Rząd 6 Wykonaj oczko łańcuszka. A następnie 44 zwykłe półsłupki i zakończ oczkiem ścisłym.

Rząd 7 Wykonaj oczko łańcuszka. (Tutaj zaczyna się zabawa bo będzie trzeba wykonać czubek buta, ale dasz radę, wierzę w Ciebie). Następnie zrób 11 zwykłych półsłupków w 11 z poprzedniego rzędu. Potem (2 półsłupki nawijane przerobione razem FILMIK JAK ZROBIĆ, 2 płs nawijane kolejno po sobie) powtórz 5 razy, 2 półsłupki nawijane przerobione razem, 11 zwykłych półsłupków i zakończ oczkiem ścisłym. Uff masz to? Mam nadzieję, że nie przeklinasz cicho pod nosem a traktujesz to jak wyzwanie:). Łącznie 38 na rząd.

Jak widać już zaczyna to przypominać bucika:)
Rząd 8 Wykonaj oczko łańcuszka. Następnie 12 zwykłych półsłupków, 1 płs nawijany, 2 płs nawijane przerobione razem, teraz 4 razy musisz zrobić po 2 słupki przerabiane razem (jak zrobić filmik), 2 półsłupki nawijane przerobione razem, 1 płs nawijany oraz 12 zwykłych płs i zakończ robótkę oczkiem ścisłym. Łącznie 32.

Rząd 9 Wykonaj oczko łańcuszka. (Mam nadzieję, że nie rzuciłeś/aś robótki w kąt). 11 zwykłych półsłupków, 2 półsłupki nawijane przerobione razem, teraz 3 razy musisz zrobić po 2 słupki przerabiane razem, 2 półsłupki nawijane przerobione razem, 11 zwykłych płs i zakończ robótkę oczkiem ścisłym i utnij nitkę. Łącznie 27.
Uff mamy jeden bucik, to czas na drugi. Powiem Wam, że jak pierwszy opanujecie to drugi idzie o wiele szybciej. Proszę zrób drugi, bo dodatki więcej czasu zajmują niż zrobienie 2 bucików. A potem musimy jeszcze poprzyszywać to wszystko:)

Dodatki robiłam tym samym szydełkiem:) Więc nie ma sensu na zmienienie rozmiaru, ale ja Ci tego nie mogę zabronić:)

Uszy x 4
Rząd 1 - MR 6 płs
Rząd 2 - 12 płs - (V) x 6 <--- zakończ i utnij dłuższą nitkę do przyszycia


Łatki na łapki do podeszwy
3 małe łatki x 2
Rząd 1 - MR 6 płs <--- zakończ i utnij dłuższą nitkę do przyszycia

1 większa łatka x 2
Rząd 1 - MR 6 płs
Rząd 2 - 12 płs - (V) x 6 <--- zakończ i utnij dłuższą nitkę do przyszycia

Pyszczek
Rząd 1 - MR 6 płs
Rząd 2 - 10 płs - (3w1, II) x 2
Rząd 3 - 16 płs - [(V) x 3, II] x 2
Rząd 4 - 22 płs - [(I,V) x 3, II] x 2 <--- zakończ i utnij dłuższą nitkę do przyszycia

Wyszyj od razu pyszczek, potem na gotowym bucie będziesz się męczyć:)
Okej wszystkie elementy gotowe to czas na przyszywanie, doszywanie i wykańczanie naszych słodkich bucików. U mnie wygląda to tak. Oczywiście przyznaję się do błędu i łatki na łapki powinnam wszyć w kolorze bucika, dziś dopiero do mnie to dotarło, ale co tam, człowiek uczy się całe życie:) Następne będą już perfecto:)


A oto i gotowe szydełkowe buciki dla dziecka. 

9 komentarzy:

 1. Wspaniałe buciki, poproszę w rozmiarze 41 :D :D.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że nie tylko ja noszę rozmiar 41:)
   Witaj w klubie mocno stąpających po ziemi:)

   Usuń
 2. Super!!! A dla większego, chodzącego dziecka można zrobić łatki na łapki z czegoś antypoślizgowego, będzie i ładnie i praktycznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jest taki klej który można kupić i robi się kropki jak w skarpetach antypoślizgowych:)

   Usuń
 3. Teraz już nie będzie problemu ze zrobieniem bucików.Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne papucie, a ta łapka na spodzie jest super:-)
  Pozdrawiam cieplutko:-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam takie pytanie. Jak kończę okrążenie to oczko ścisłe robię w oczku łańcuszka czy pierwszym oczku poprzeddniego rzędu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczko ścisłe robi się z oczkiem łańcuszka tym początkowym co się robi dany rząd tak by zamknąć okrążenie. To nie jest oczko łańcuszka z poprzedniego rzędu tylko tego samego. Po zamknięciu zaczynamy oczkiem łańcuszka wykonujemy dalej i zamykamy oś z tym oł co robiliśmy na początku tego rzędu.

   Usuń