niedziela, 19 listopada 2017

Szydełkowa świąteczna bombka krok po kroku 2 - Crocheted christmas bauble step by step 2

Ta dam:)
Odpoczęliście trochę ode mnie? Mam nadzieję, że tak:) Bombka z poprzedniego POSTU zrobiona? Mam nadzieję, że tak:) A jeśli nie, bo okazała się za trudna, to dzisiaj zapraszam na łatwiejszą, aczkolwiek też składającą się z 2 części. Wzór na bombkę jest w zasadzie mojego autorstwa, bo w sieci nie znajdziecie na nią schematu.
Oczywiście opis i schemat rozrysowany przeze mnie będzie dostępny w tym poście. Picassem w schematach nie jestem ale wydaje mi się, że jest on czytelny:)
Wszelskie wskazówki z czego zrobiłam, jakim szydełkiem i na jaką bombkę znajdziecie TUTAJ. Na rozrysowanym schemacie też macie podstawowe dane wraz z legendą.
To co zaczynamy?
Krok pierwszy
Wykonujemy MR i w niego wrabiamy 24 słupki podwójnie nawijane. Pamiętaj, że pierwszy słupek podwójnie nawijany robisz jako 4 oczka łańcuszka. Czyli łopatologicznie 4 oczka łańcuszka i 23 słupki podwójnie nawijane. Rząd kończysz oczkiem ścisłym.
Krok drugi
Wykonujemy 24 słupki potrójnie nawijane oddzielone między sobą 2 oczkami łańcuszka. Czyli zaczynasz od 5 oczek łańcuszka (to jest 1 słupek) potem 2 oczka łańcuszka. Następnie słupek potrójnie nawijany, 2 oczka łańcuszka i tak do końca rzędu. Czyli potrójny słupek robisz w podwójny słupek z poprzedniego rzędu i oddzielasz je 2 oczkami łańcuszka. Ten rząd zamykasz 2 oczkami ścisłymi zamykającymi aby dojść do 2 oczek łańcuszka i wystartować z kolejnym rzędem.
Krok trzeci
Wykonujesz 12 par po 3 słupki nawijane oddzielone 3 oczkami łańcuszka. Na początek robisz 5 oczek łańcuszka i 2 słupki potrójnie nawijane. Następnie 3 oczka łańcuszka, omijasz sekwencję z rzędu poprzedniego (na schemacie to zauważysz) i wykonujesz do końca po 3 słupki potrójnie nawijane i 3 oczka łańcuszka. Rząd kończysz 3 oczkami ścisłymi zamykającymi.
Krok czwarty
Wykonujesz 12 łuków składających się z 18 oczek łańcuszka. Zaczynasz od oczka łańcuszka i półsłupka zrobionego na 3 oczkach z poprzedniego rzędu (wybieraj zawsze środek) robisz 18 oczek łańcuszka i łapiesz się znów półsłupkiem w 3 oczka łańcuszka.
Krok piąty
Z nim jest najwięcej zabawy, ale to on daje efekt całej połowie bombki. W 18 oczek łańcuszka z poprzedniego rzędu robimy 18 półsłupków. UWAGA po drodze robimy pikotki i łuczek z 4 oczek łańcuszka. Ogólnie mówiąc na łuku z 18 oczek łańcuszka robisz 4 półsłupki, pikotek z 3 oczek łańcuszka, następnie 3 półsłupki i znów pikotek, 2 półsłupki, łuk z 4 oczek łańcuszka i 2 półsłupki, pikotel, 3 półsłupki pikotek i 4 półsłupki. I tak do końca naszego ostatniego rzędu:)
Krok szósty
Wykonujesz drugą taką samą część, ale pamiętaj, że musisz je połączyć ze sobą. Łączenie odbywa się na tych łukach z 4 oczek łańcuszka za pomocą oczka ścisłego. 

Krok siódmy
Łączysz tak ze sobą 10 tych łuków i wkładasz naszą formę bombki do środka i obrabiasz już do końca na formy. Pokazane na zdjęciach poniżej jak to wygląda. Pamiętaj pracując na formie zaciągaj bardziej oczka ścisłe i oczka łańcuszka by ładnie części były opięte i nie było wielkich dziur bo to wygląda brzydko.
Krok ósmy
W zasadzie nasza bombka gotowa:) Należy jedynie poucinać zbędne nitki. Pamiętaj, że lepiej zrobić tymi nitkami kilka oczek zamykających aby nie spruła Ci się cała robótka.
Gotowa bombka na roboczo prezentuje się tak jak na zdjęciach poniżej:)

I to w zasadzie wszystko.
Gotowy schemat opracowany przeze mnie do pobrania poniżej w formie zdjęcia. Zaznaczam, że jak ktoś zamierza przerobić to w wersji komputerowej musi podać odnośnik do mojego bloga lub profilu na FB.
PS. Pochwal się swoją gotową bombką i pacnij lajka:)

9 komentarzy:

 1. Kolejna śliczna! Jak mam ich nie robić, jak są takie ładne??? I kiedy ja się z tym wszystkim wyrobię???

  OdpowiedzUsuń
 2. poszukuję wzoru na krówkę, może szydłaki cudaki mają coś w swojej przepastnej skrzyni? chętnie bym podpatrzyła, tyle tu tych cudowności to może i krówka by się dobrze czuła w towarzystwie tych cudaków?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sieci wiem że jest darmowy wzór na krowke matylde mi się podoba:-) po polsku oczywiście :-)

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń