Kanał youtube

poniedziałek, 9 września 2019

Szydełkowe ogórki - Crocheted cucumbers (jedzenie) wzór Izka Bączkowska

Cześć:)
Dziś chciałabym przedstawić Wam pomysł Izki Bączkowskiej, jak wykonać ogórki na szydełku, które można użyć do kiszenia w słoiku (jeśli bawicie się z dziećmi to pilnujcie by słoik nie stanowił dla nich zagrożenia).
Zdjęcia oraz cały tekst przygotowała dla nas Iza, także bardzo dziękujemy i zachęcamy inne osoby do dzielenia się swoimi jedzeniowymi wzorami:)
Iza nie ma bloga, ale ma swoją tablicę na ZSZYWCE, gdzie możecie znaleźć wiele inspiracji. Zapraszam do oglądnięcia O TUTAJ
Ja w imieniu wszystkich tutaj zaglądających bardzo dziękuję za profesjonalne przygotowanie zdjęć oraz tekstu z każdego etapu powstawania ogórka:)
Pamiętajcie, jeśli korzystacie z tego tutka/wzoru to proszę podajcie autorkę, czyli Izę Bączkowską:)
Wskazówki na wstęp:
- wybierzcie odpowiedni odcień zieleni. Włóczka nie może być zbyt jaskrawa bo ogórki wyjdą nienaturalnie. Najlepiej wybrać oliwkową zieleń lub podobny kolor.
- wielkość ogórków można modyfikować. Możecie je robić szersze, wyższe, niższe, zwężane od połowy itd. Zachęcam do eksperymentów.
- dla początkujących łatwiej będzie zacząć od większych (wygodniej się trzyma robótkę)
Zaczynamy od magicznego kręgu na który nawijamy 6 słupków. Zaciągamy ciasno. Musimy zostawić dość długą nitkę bo wykorzystamy ją później do zrobienia ogonka ogórka. (Ok 40cm)
1. V x6 (12) "S" / do każdego z oczek robimy po dwa słupki, co na koniec daje nam 12 w tym rzędzie
2. Vl x6 (18) "M" /dwa słupki w jedno oczko, później jeden słupek w kolejne, powtórzyć 6 razy do uzyskania 18 w tym rzędzie.
3. Vll x6 (24) "L" /dwa słupki w jedno oczko, kolejno po jednym w dwa następne i powtórzyć 6 razy do uzyskania 24 oczek w tym rzędzie.
Po każdym z tych trzech punktów można przejść od razu do pkt 4 i kontynuować dalej słupkami. Zależy jak gruby ma być ogórek - patrz rozmiary S, M, L. Oczywiście można zrobić większy XL = Vlll x6 itd.
Kiedy ustaliliśmy grubość ogórka i skończyliśmy robótkę na tym etapie zajmiemy się ogonkiem z pozostałego sznurka z początkowych 6ciu oczek. Będzie nam wygodniej ją teraz zrobić.
Przeciągamy nitkę na prawą stronę przez środek robótki.
Wkładamy szydełko w środek, wychodząc w oczku pierwszego rzędu.
Nawlekamy nitkę i przeciągamy spowrotem aby wyjść pętelką w środku robótki. W ten sposób mamy pierwsze oczko łańcuszka.


Robimy 4 lub 5 oczek łańcuszka, wracamy półsłupkami (zależy jak długi ma być ogonek możemy dodać oczka łańcuszka). Na koniec oczko ścisłe i przeciągamy resztę nitki do środka.


4. Robimy po jednym słupku w każde kolejne oczko. Powtarzamy do osiągnięcia upragnionej długości. Jak dojdziemy mniej więcej do połowy możemy przymocować oczka. Można użyć bezpiecznych oczek (ja używam 10mm, 8mm, 6mm) lub zwykłych guziczków. W tym momencie najłatwiej jest je przymocować.

Kiedy osiągniemy upragnioną długość ogórka, wypełniamy go pluszem (lub watą jeżeli nie mamy). Możemy troszkę zmodyfikować kształt poprzez odpowiednie wypełnienie. Teraz przystąpimy do zakończenia robótki, odpowiednio co do naszego rozmiaru. 3. "L" /\II x6 (18) /Łączymy dwa oczka w jednym słupku, w kolejnych po jednym słupku w każde oczko. 2. "M" /\l x6 (12) 1. "S" /\ x6 (6) Na koniec łączymy wszystkie 6 oczek za pomocą igły. I ogóreczek gotowy!
Marchewka
Plasterek marchewki to po prostu kółeczko o 12 oczkach. Zaczynamy tak samo jak u ogórka od 6 słupków, później w każde oczko po dwa słupki i gotowe.
Czosnek to kółeczko o 24 oczkach, tylko złożone na cztery i zszyte.


Jeżeli chodzi o tzw pokrywkę, to możecie zostawić tradycyjną, związać lniany materiał ładną wstążką lub zrobić na szydełku.
Wszystko zależy jaką średnicę ma Wasz słoik (u mnie to 7cm) i jakiej grubości jest włóczka (3,5).
2. dwa oczka łańcuszka i słupkami z jednym narzutem: Vl x5, V, V (19)
Zaczynamy od magicznych 6ciu słupkach zaciągniętych na ciasno.
1. V x6 (12)
3. dwa oczka łańcuszka i słupkami z jednym narzutem: VVl x5, V, V, V, l (32)
5. po jednym słupku z dwoma narzutami do każdego tylnego oczka, aby uzyskać ładne zgięcie (55)
4. dwa oczka łańcuszka i słupkami z jednym narzutem: VVl x11 (55)
6. po jednym słupku do każdego oczka (55)
7. Koronka: najprościej będzie jak na rysunku, na końcu łącząc oczkiem ścisłym.
Przewlekamy nitkę wzdłuż koronki i można zawiązać na słoiku.

PS. Jeśli masz ochotę się podzielić swoimi szydełkowymi przepisami w zamian za reklamę bloga, instagrama czy fb to wal śmiało:)

2 komentarze: